W jakiej temperaturze następuje przerwanie łańcucha chłodniczego?
Jakość dostarczonej do sklepów żywności i produktów jest bezpośrednio powiązana z warunkami, w jakich była przewożona. Dotyczy to szczególnie wyrobów, które ze względu na swoje właściwości, muszą być przechowywane w określonej temperaturze. Wyjaśniamy, kiedy może dojść do przerwania łańcucha chłodniczego.
Kiedy może nastąpić przerwanie łańcucha chłodniczego?
Nowoczesne technologie utrwalania żywności sprawiają, że wiele produktów może być przewożone na znaczne odległości bez obawy o utratę ich jakości. Zadaniem łańcucha chłodniczego jest zagwarantowanie odpowiednich warunków termicznych na trasie od pozyskania surowca do dostarczenia gotowego produktu do sklepu.
Momentami szczególnie narażonymi na zaburzenia łańcucha chłodniczego są sytuacje, w których dochodzi do zmiany operatora, tj. następuje przeładowanie transportowanego materiału. Inne przyczyny są związane z awarią agregatu chłodniczego, dlatego szczególne znaczenia ma regularny serwis urządzeń chłodniczych Konvekta w Gorzowie, który pozwoli wychwycić usterki na wczesnym etapie.
W jakich temperaturach należy przewozić produkty?
Zachowanie odpowiednich warunków termicznych chroni przed rozwojem bakterii oraz pozwala zachować prawidłowy smak, zapach i konsystencję produktu. Dotyczy to szczególnie produktów odzwierzęcych, których temperatura przechowywania różni się w zależności od gatunku. Mięso czerwone nie powinno być przewożone w temperaturze przekraczającej 7°C , w przypadku mięsa drobiowego są to 4°C, z kolei ryby do 2°C. Mrożonki, powinny zachować temperaturę -18°C, z dopuszczeniem wahań o 3°C w obie strony, natomiast lody -20°C. Szczególną grupą produktów są leki, których temperatura otoczenia, w większości, powinna oscylować w dwóch zakresach: 15-25°C oraz 2-8°C.